Month: Μάιος 2021

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

XΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Όπως  γνωρίζετε από τη Δευτέρα 10-5-2021  επανέρχεται η δια ζώσης λειτουργία της σχολικής μονάδας.

Στα πλαίσια της επαναλειτουργίας η σχολική μονάδα , όπως έχει κάνει και μέχρι σήμερα ,θα τηρήσει  σχολαστικά   τις οδηγίες  του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ  για την πρόληψη και την  αποφυγή μετάδοσης της νόσου  COVID-19 . Σας ευχαριστούμε θερμά  για την άψογη συνεργασία σας στα θέματα  της τηλεκπαίδευσης  και ζητάμε τη συνέχεια αυτής στην τήρηση των μέτρων  με στόχο τη διασφάλιση  της υγείας των    παιδιών  και την αποδοτικότερη λειτουργία του σχολείου.

Θεωρούμε σκόπιμο να υπενθυμίσουμε πως εξακολουθούν να ισχύουν όλα τα μέτρα που ίσχυαν  και   επιπλέον το μέτρο των    selftests.

• Aπό   Τετάρτη  5/5/2021  οι γονείς  μπορούν  προμηθεύονται  δωρεάν από τα φαρμακεία το   self test   . (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ  ΤΟΝ ΑΜΚΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ  ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΔΕΛΤΙΟ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ)
  • Το τεστ θα γίνεται  έως και είκοσι τέσσερις ώρες πριν την έναρξη των μαθημάτων της  ΔΕΥΤΕΡΑΣ   ΚΑΙ ΤΗΣ  ΠΕΜΠΤΗΣ
  • Το αποτέλεσμα του τεστ θα δηλώνεται από τους γονείς  στην πλατφόρμα selftesting.gov.gr. Για την είσοδο σε αυτή χρησιμοποιούνται οι κωδικοί  taxisnet.
  • Aν το τεστ είναι αρνητικό μέσω της πλατφόρμας θα εκδίδεται σχολική κάρτα. Οι μαθητές θα φέρουν  τη σχολική κάρτα  μαζί τους όλη την εβδομάδα και θα την  επιδεικνύουν  στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης.
  • Αν το τεστ είναι θετικό , εκδίδεται από την πλατφόρμα κάρτα θετικού αποτελέσματος. Ο μαθητής και οι οικείοι του παραμένουν σε κατ΄ οίκον περιορισμό και εντός είκοσι τεσσάρων ωρών πρέπει να γίνει σε δημόσια δομή δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος. Αν και το αποτέλεσμα  του επαναληπτικού ελέγχου είναι θετικό ακολουθείται  το πρωτόκολλο και οι οδηγίες του ΕΟΔΥ. Αν το αποτέλεσμα του επαναληπτικού ελέγχου είναι αρνητικό τότε εκδίδεται σχετική βεβαίωση και ο μαθητής επανέρχεται στη σχολική μονάδα. Αντί του δωρεάν επαναληπτικού ελέγχου   μπορεί να γίνει επαναληπτικός έλεγχος  (rapid test  ή PCR)   από επαγγελματία υγείας σε ιδιωτική δομή.     Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος η  ιδιωτική δομή εξέτασης εκδίδει βεβαίωση  για την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο,   ενώ σε περίπτωση  θετικού ισχύει ομοίως το πρωτόκολλο του  ΕΟΔΥ.
  • Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας μπορεί να συμπληρωθεί και χειρόγραφα από τους γονείς και να περιέχει τα παρακάτω στοιχεία:

ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ COVID-19

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΟΝΕΑ

ΟΝΟΜΑ:

ΕΠΩΝΥΜΟ:

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ:

ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΡΟΣ:

ΗΜΕΡ.  ΓΕΝΝΗΣΗΣ:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΟΝΟΜΑ :

ΕΠΩΝΥΜΟ:

ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ:

ΟΝΟΜΑ ΜΗΤΡΟΣ:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ:

ΤΑΞΗ:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ SELF TEST

AMKA:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ  ΤΕΣΤ:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ SELF TEST:

Σε περίπτωση που μαθητής δεν επιδείξει σχολική κάρτα κατά την είσοδό του στην τάξη  δε γίνεται δεκτός, παίρνει απουσία και οδηγείται σε ειδικό χώρο που έχει οριστεί από τη σχολική μονάδα. Στη συνέχεια ειδοποιούνται  οι γονείς για την παραλαβή του.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ  ΚΑΙ ΤΑ  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ  ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ  ΝΑ  ΙΣΧΥΟΥΝ:

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ:

Η  πρωινή  υποδοχή των μαθητών θα γίνεται από 08:00 -08:15  και απαγορεύεται η  είσοδος συνοδών στο χώρο του σχολείου. Για την αποφυγή συνωστισμού   θα είναι ανοικτή  και   η ανατολική είσοδος του σχολείου. Δε  θα γίνεται  πρωινή συγκέντρωση και οι μαθητές θα οδηγούνται στις τάξεις από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ- ΜΕΣΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική εντός και εκτός της αίθουσας.

Θα υπάρχει  απολυμαντικό  σε κάθε τμήμα  καθώς και υγρό  σαπούνι  και χαρτί στις τουαλέτες. Καλό είναι αν υπάρχει δυνατότητα το κάθε παιδάκι   να έχει μικρό  μπουκαλάκι με απολυμαντικό και υγρομάντηλα .

To προσωπικό καθαριότητας  του σχολείου θα κάνει καθαρισμό –απολύμανση   σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ:  Το διάλειμμα θα γίνεται στον καθορισμένο χώρο συγκέντρωσης του κάθε τμήματος  για την αποφυγή συνωστισμού.  Είναι απαραίτητο το κάθε παιδί   να  έχει μαζί του μπουκάλι  με νερό ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός στις κοινόχρηστες βρύσες.

ΚΥΛΙΚΕΙΟ: Οι μαθητές θα τηρούν τις αποστάσεις σύμφωνα  με τη διαγράμμιση του χώρου.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ : Οι  τάξεις Α και Β θα σχολάνε από την ανατολική είσοδο του σχολείου και οι   τάξεις Γ,Δ,Ε,ΣΤ από τη νότια είσοδο. Οι μαθητές με επίβλεψη των εκπαιδευτικών θα οδηγούνται  με αραιή διάταξη  στην έξοδο.

Παρακαλούμε να μη συνωστίζεστε κοντά στην έξοδο ώστε να διευκολύνεται  η αποχώρηση των μαθητών.

Υπενθυμίζουμε την υποχρεωτική χρήση μάσκας και την τήρηση των αποστάσεων κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών από τους συνοδούς .

Το ολοήμερο και η πρωινή ζώνη  θα λειτουργήσουν κανονικά.

Ώρα λήξης πρωινού  ωραρίου: 13:15.

Λήξη ολοημέρου: 15:00 και 16:00

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

ΤΟΥ 6ου ΔΗΜ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

*Θα σας ενημερώνουμε έγκαιρα για τυχόν αλλαγές που ενδέχεται να προκύψουν.