Month: Σεπτέμβριος 2020

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

αγαπητοί  γονείς

Όλοι οι μαθητές   της Α τάξης  καθώς και οι μαθητές των άλλων τάξεων που την περασμένη χρονιά δεν έκαναν  εγγραφή   στο  Πανελλήνιο Σχολικό  Δίκτυο  πρέπει να εγγραφούν φέτος ώστε να  πάρουν κωδικούς  ο οποίοι θα  χρησιμοποιηθούν αργότερα για την είσοδο στις   ψηφιακές  τάξεις  καθώς και σε άλλες χρήσιμες εφαρμογές του ΠΣΔ  .  Για  την εγγραφή είναι  απαραίτητος ο αριθμός μητρώου του μαθητή .

1. Θα μπείτε  στο https://register.sch.gr/students/ και αφού διαβάσετε την εισαγωγή θα πατήσετε στο κάτω μέρος το κουμπί «Ας ξεκινήσουμε».
  2. Θα ανοίξει μία νέα σελίδα που έχει τίτλο «Εγγραφή μαθητή μαθήτριας» και στην οποία  θα συμπληρώσετε τα στοιχεία του παιδιού .
  3. Στην ίδια σελίδα πιο κάτω   συμπληρώστε  το email  σας και έναν κωδικό πρόσβασης που θα χρησιμοποιείτε για την είσοδό σας στο σχολικό δίκτυο. (το username δημιουργείται μόνο του και αποστέλλεται στο email που έχει δοθεί).

ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ  KAI TO USERNAME

Κατανοούμε  πως  κάποιοι  μπορεί  να αντιμετωπίσουν δυσκολίες  . Θα είμαστε στη διάθεσή  σας   για να σας  βοηθήσουμε .

Οι εκπαιδευτικοί του κάθε τμήματος θα σας  γνωστοποιήσουν με επιστολή τον αριθμό μητρώου του κάθε μαθητή.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΜΑΘΗΤΕΣ Α ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ

Η  ΟΜΑΔΑ  ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

6ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ

Σας ενημερώνουμε πως για το σχολικό έτος 2020- 2021 στη Σχολική μας Μονάδα κάθε Τρίτη θα υπάρχει Ψυχολόγος, με σκοπό την ενίσχυση του μαθητή και της οικογένειας. Για οτιδήποτε προκύψει και επιθυμήσετε να το συζητήσετε, είστε ευπρόσδεκτοι και μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο του σχολείου μας για ραντεβού (2102472837).

Ημέρα: Τρίτη

Ώρα: 9:30 – 12:30

H ΕΔΕΑΥ ΤΟΥ 6ου Δ. ΣΧ. Α. ΛΙΟΣΙΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΔΥΜ

αγαπητοί γονείς

Λόγω των μέτρων για την αποφυγή μετάδοσης του COVID-19 o Εκπαιδευτικός Υγειονομικός Σταθμός ( ΕΥΣ ) Άνω Λιοσίων του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού   δε θα προσέλθει στα σχολεία όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια για τη συμπλήρωση του ΑΔΥΜ  των μαθητών της Δ τάξης.

Η συμπλήρωση του ΑΔΥΜ θα πραγματοποιείται στο χώρο του ΕΥΣ ΕΕΣ Άνω Λιοσίων , κάθε Τρίτη και Πέμπτη κατόπιν ραντεβού ( τηλεφωνικά ή δια ζώσης ).

2102473194 και 2102471244.

Δ/ση : Λ. Φυλής 165 Άνω Λιόσια

Παράκληση  όλοι οι κηδεμόνες μαθητών Δ   τάξης να κλείσουν   έγκαιρα  ραντεβού  για τη συμπλήρωση  του ΑΔΥΜ .

Προσοχή: κατά την προσέλευση στο ΕΥΣ ΕΕΣ είναι απαραίτητο το βιβλιάριο εμβολιασμών του παιδιού καθώς και το έντυπο που θα σας προμηθεύσει το σχολείο.

Το ΑΔΥΜ   μπορεί να συμπληρωθεί και από ιδιώτη παιδίατρο ή και κρατικές δομές υγείας.

Για τη συμμετοχή των μαθητών της  Δ τάξης στο μάθημα της Γυμναστικής είναι υποχρεωτική η ύπαρξη επικαιροποιημένου ΑΔΥΜ.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 14/09/2020

Αγαπητοί γονείς,

Μετά από διευκρινιστικές οδηγίες του ΥΠΑΙΘ  (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/9/2020 13:10)   που δόθηκαν μετά την ανακοίνωση   με την οποία σας ενημερώναμε για τον αγιασμό και προκειμένου να μην υπάρχουν ασάφειες και παρερμηνείες  σας διευκρινίζουμε τα εξής:

Η ώρα του αγιασμού  παραμένει ίδια  10:00  (ορίστηκε μετά από επαφή με τον ιερέα βάσει  και των υποχρεώσεων των ιερέων λόγω της εορτής του Τίμιου Σταυρού .)

Η ώρα αποχώρησης των μαθητών  παραμένει ίδια 11:00.

Η  ώρα προσέλευσης των μαθητών βάσει των  διευκρινιστικών οδηγιών είναι     8:15

Στους μαθητές θα διανεμηθούν  βιβλία ,παγουράκια  και *αν παραλάβουμε μέχρι τη Δευτέρα και μάσκες.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Αν υπάρξουν  μαθητές που δεν ενημερωθούν για την αλλαγή και ακολουθήσουν τις ώρες της προηγούμενης ανακοίνωσης θα υπάρχουν στις πύλες εισόδου εκπαιδευτικοί για την  υποδοχή – παραλαβή και αυτών των μαθητών.

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΥ :

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ  (Α Β) ΤΆΞΕΩΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ  (Γ Δ Ε ΣΤ) ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΤΙΑ ΕΙΣΟΔΟ

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ  ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ