Month: Δεκέμβριος 2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

αγαπητοί  γονείς

Την Τρίτη 15-12-2020 θα σας αποσταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση που μας έχετε

δηλώσει ενημέρωση για τη βαθμολογία του Α  τριμήνου   για τις τάξεις  Γ,Δ,Ε, ΣΤ.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ   όταν  το   σχολείο  επαναλειτουργήσει   με φυσική παρουσία μαθητών , οι έλεγχοι θα δοθούν σε φάκελο στους μαθητές όπως έγινε και πέρυσι.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί  των  μικρών τάξεων  που δεν παίρνουν βαθμολογία θα επικοινωνήσουν μαζί σας  και  θα σας ορίσουν ημέρα , ώρα  και τον τρόπο που θα σας ενημερώσουν για την πρόοδο των μαθητών.

Αισθανόμαστε την ανάγκη να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη  συνεργασία σας μέχρι σήμερα  .

Όλοι μαζί συνεχίζουμε την προσπάθεια για την  αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκύπτουν.

Θα είμαστε δίπλα στα παιδιά μας  ώστε να ξεπεράσουμε  τη  δύσκολη  και  δυσάρεστη κατάσταση   που βιώνουμε.

Ο διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί  του σχολείου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ TABLET

αγαπητοί  γονείς

Σας   γνωστοποιούμε πως η σχολική μονάδα  παρέλαβε σήμερα   από σχετικό  πρόγραμμα του ΥΠΑΙΘ      πέντε  (5)   φορητές ηλεκτρονικές συσκευές  (TABLET)   .

Eπισημαίνουμε  πως οι συσκευές αυτές  ανήκουν στη σχολική μονάδα και θα δανειστούν προσωρινά σε  μαθητές  για όσο διάστημα  το σχολείο είναι κλειστό και γίνεται  εξ αποστάσεως  σύγχρονη  εκπαίδευση .  Οι γονείς των μαθητών θα υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση  με υποχρέωση επιστροφής  των συσκευών και καταβολής αποζημίωσης σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής τους.

Σύμφωνα  με  οδηγίες του ΥΠΑΙΘ και σχετική απόφαση του  συλλόγου η οποία έλαβε υπόψη   τον μικρό αριθμό των διαθέσιμων συσκευών , ο δανεισμός θα γίνει με την αυστηρή εφαρμογή των  παρακάτω κοινωνικών κριτηρίων.

α) Συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα. (προσκόμιση  τελευταίου εκκαθαριστικού γονέων)

β) Αριθμός παιδιών  που φοιτούν σε νηπιαγωγείο , δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο. (προσκόμιση σχετικής βεβαίωσης φοίτησης)

γ) Ανεργία γονέων (προσκόμιση ισχύουσας  κάρτας ανεργίας )

δ) Μονογονεϊκή  οικογένεια .(προσκόμιση σχετικού αποδεικτικού στοιχείου)

Επίσης θα ληφθεί  υπόψη  η τακτική φοίτηση των μαθητών  και η δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς   μετά από τηλεφωνικό ραντεβού  με τη διεύθυνση μπορούν να υποβάλλουν  τα προαναφερόμενα δικαιολογητικά  από τη ΔΕΥΤΕΡΑ  14/12/2020 μέχρι την  ΠΕΜΠΤΗ 17/12/2020 (10:00  έως 12:30).

Στη συνέχεια οι δικαιούχοι θα ειδοποιηθούν  να προσέλθουν για την παραλαβή και την υπογραφή της  προβλεπόμενης  υπεύθυνης δήλωσης  δανεισμού.

Κατανοούμε πως  ο αριθμός των διαθέσιμων συσκευών δεν μπορεί να καλύψει  τις  μεγάλες ανάγκες που υπάρχουν  και η σχολική μονάδα θα συνεχίσει να αναζητά τρόπους  εξεύρεσης και άλλων πηγών διάθεσης.

Ο   ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΘΩΜΑΣ ΠΑΠΠΑΣ