Month: Ιανουάριος 2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Eυχόμαστε  σε  σας και τις οικογένειές σας  Χρόνια  Πολλά  και Καλή Χρονιά!!!

Το 2021  να  φέρει υγεία ,αισιοδοξία  και να σημάνει το τέλος της πανδημίας και την επιστροφή  μας στην κανονικότητα.

Όπως  γνωρίζετε από τη Δευτέρα 11-1-2021  επανέρχεται η δια ζώσης λειτουργία της σχολικής μονάδας.

Στα πλαίσια της επαναλειτουργίας η σχολική μονάδα , όπως έχει κάνει και μέχρι σήμερα ,θα τηρήσει  σχολαστικά   τις οδηγίες  του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ  για την πρόληψη και την  αποφυγή μετάδοσης της νόσου  COVID-19 . Σας ευχαριστούμε θερμά  για την άψογη συνεργασία σας στα θέματα  της τηλεκπαίδευσης  και ζητάμε τη συνέχεια αυτής στην τήρηση των μέτρων , με στόχο τη διασφάλιση  της υγείας των    παιδιών  και την αποδοτικότερη λειτουργία του σχολείου.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ:

Η  πρωινή  υποδοχή των μαθητών θα γίνεται από 08:00 -08:15  και απαγορεύεται η  είσοδος συνοδών στο χώρο του σχολείου. Για την αποφυγή συνωστισμού   θα είναι ανοικτή  και   η ανατολική είσοδος του σχολείου. Δε  θα γίνεται  πρωινή συγκέντρωση και οι μαθητές θα οδηγούνται στις τάξεις από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

Θα ήταν χρήσιμο οι μαθητές ιδιαίτερα τις μέρες με χαμηλές θερμοκρασίες να είναι ντυμένοι καλά γιατί θα υπάρχει ανάγκη  συχνότερου  αερισμού των  αιθουσών διδασκαλίας(άνοιγμα  παραθύρων).

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ- ΜΕΣΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική εντός και εκτός της αίθουσας.

Θα υπάρχει  απολυμαντικό  σε κάθε τμήμα  καθώς και υγρό  σαπούνι  και χαρτί στις τουαλέτες. Καλό είναι αν υπάρχει δυνατότητα το κάθε παιδάκι   να έχει μικρό  μπουκαλάκι με απολυμαντικό και υγρομάντηλα .

To προσωπικό καθαριότητας  του σχολείου θα κάνει καθαρισμό –απολύμανση των αιθουσών   σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ:  Το διάλειμμα θα γίνεται στον καθορισμένο χώρο συγκέντρωσης του κάθε τμήματος  για την αποφυγή συνωστισμού.  Είναι απαραίτητο το κάθε παιδί   να  έχει μαζί του μπουκάλι νερού ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός στις κοινόχρηστες βρύσες.

ΚΥΛΙΚΕΙΟ: Οι μαθητές θα τηρούν τις αποστάσεις σύμφωνα  με τη διαγράμμιση του χώρου.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ : Οι  τάξεις Α και Β θα σχολάνε από την ανατολική είσοδο του σχολείου και οι   τάξεις Γ,Δ,Ε,ΣΤ  από τη νότια είσοδο. Οι μαθητές με επίβλεψη των εκπαιδευτικών θα οδηγούνται  με αραιή διάταξη  στην έξοδο .Η αποχώρηση θα πραγματοποιείται   με προτεραιότητα αρχίζοντας από τη μικρότερη τάξη.

Παρακαλούμε να μη συνωστίζεστε κοντά στην έξοδο ώστε να διευκολύνεται  η αποχώρηση των μαθητών.

Υπενθυμίζουμε την υποχρεωτική χρήση μάσκας και την τήρηση των αποστάσεων κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών από τους συνοδούς .

Το ολοήμερο και η πρωινή ζώνη  θα λειτουργήσουν κανονικά.

Ώρα λήξης πρωινού  ωραρίου: 13:15.

Λήξη ολοημέρου: 15:00 και 16:00

Τη Δευτέρα 11-1-2021 θα δοθούν στους μαθητές οι μάσκες που έχει παραλάβει η σχολική μονάδα και θα λειτουργήσουν κανονικά τα σχολικά γεύματα. Επίσης θα δοθεί  στους μαθητές των  Γ,Δ,Ε,ΣΤ   τάξεων η βαθμολογία Α τριμήνου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

ΤΟΥ 6ου ΔΗΜ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

*Θα σας ενημερώνουμε έγκαιρα για τυχόν αλλαγές που ενδέχεται να προκύψουν.